Osmanlı ve Roma’nın başkentliğini yapmış dünya tek devlet olsaydı başkenti İstanbul olurdu. Denebilecek kadar özel bir yeri olan İstanbul binlerce yıl dünyanın yönetildigi yer olmuştur. Dünya’nın en büyük iki imparatorlugunun başkenti olan bu şehir şu an niçin turist çekemiyor.

Türkiye genel olarak hala istenilen seviyeye gelemedi. Paris tek başına 45.000.000 (kırkbeş milyon) turist çekerken Türkiye 25 milyonluk rakamda kalıyor.

Bu konuya ikinci otel geliyor yazısında değinmiştik.

akut-kultur-sanat-kulubu-09

Şehir Turizminde Zayıfız

Yılın her dönemi turist çeken şehir turizminde Türkiye maalesef dünyanın en büyük şehirlerinden birisi İstanbul’a sahip olmasına ragmen yeterli bir turist akışına sahip değil. Çeşitli aktivitelerde İstanbul yer alsa da bunlar bizi sonuca götürecek eylemler olarak görmüyorum. Hayal gücümüzü kullanıp İstanbul’u şehir turizminde en iyilerden birisi yapabiliriz.

İstanbul 2010 Kültür Başkenti

Yunanistanlı milletvekilinin çıkartmış oldugu bu kültür başkenti projesi Avrupa’da yeni bir olgudur. 2010 yılında 2 şehir kültür başkenti olup bunlardan biriside İstanbuldur. Türkiye bildiginiz üzere turistlerini genel olarak Rusya, Avrupa ve Orta doğudan çekmektedir. Amerikadan gelen turist sayısı çok çok azdır.

Hala Amerika’da tehlikeli ülkelerden birisi olarak gösterilen Türkiye’nin dünya’da en fzla turist gelen ülkeler ve bu turistlerden para kazanan ülkeler arasında 8. sırada. Fakat bu turistler listesine bakıldıgı zaman ilk 2 devleti İspanya ve Fransa’yı Amerika’nın belirledigi görülür. Bunun nedeni ise bu iki ülkenin şehir turizminde çok önlerde yer almasıdır.

Tarihin sayfalarını en içten şekilde koruyan bu ülkelerden tek eksik yanımız maalesef şehir turizmi olmuştur. Fakat turizm bilinci olarak ülkemiz dünya’da en önlerde kuşkusuz geliyor. Bir Fransız‘ın veya İspanyol‘un bizlerden turizm mantıgının daha güçlü olduguna inanamam. Sadece proje anlamında ve reklam konusunda çok mantıklı işlere imza atıyorlar.

Reklam konusu ayrı bir dert. İnsanın, yazının, paranın, medeniyetin icadının yapıldıgı bu topraklara gelen turist sayısı Avrupa’da bir şehirden daha az. Reklam konusunda çok zayıfız, bu belli olan bir konu.

Kısacası 2010 İstanbul Kültür Başkenti’dir.

Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Alanya Tatil Köyleri hakkında ve şehir turizmi hakkında ki görüşlerimizi şu makalede dile […]

trackback

[…] Köyleri hakkında ve şehir turizmi hakkında ki görüşlerimizi şu makalede dile getirmişti. Çoçuklugumda az biraz hatırlarım kendi memleketimde 19 mayıs […]

trackback

[…] Tatil Köyleri hakkında ve şehir turizmi hakkında ki görüşlerimizi şu makalede dile […]