İstanbul’da yaşamak dünyanın en büyük iki büyük medeniyeti olan Osmanlı ve Roma’yı yaşamaktır. Kendi soyumuzun kurduğu Osmanlı İmparatorluğu kültürel yapısını örf ve adetlerimizle bir kısmını hala korumayı başardık. Yine aynı şekilde Osmanlı’nın feth ettigi topraklarda yaşayan ve isimile olmuş Roma halkının etkileride ülke insanında görülmüş.

Örf ve Adetlerden farklı olarak İstanbul da Kültür ve Sanat faaliyetlerine değinecegiz.

İstanbul Alanya Tatil Köyleri hakkında ve şehir turizmi hakkında ki görüşlerimizi şu makalede dile getirmiştik.

İstanbul Büyük Şehir Belediye’sinin yapmış olduğu www.kultursanat.org adresinde İstanbul ile ilgili kültürel içerikli haberler yer alıyor. Çoçuklugumda az biraz hatırlarım kendi memleketimde 19 mayıs zamanında şehri bir uçtan diğer uçuna Mehter Marşı gezerdi arkasında onbinlerce insan o çoşku o vatan millet sevgisi kabarır ve öylece yürürlerdi.

Aynı şekilde aynı yoldan askerler ve diğer liseye ait öğrencilerde geçerdi. Bazıları bando çalarlardı fakat hiç birisi Mehter Marşı’nın o çoşkun duygularına neden olmazdı.

Şimdi İstanbul Büyük Şehir Belediyesi MİNİATÜRK‘de her pazar günleri misafirlerine Mehteran takımıyla mehter marşı şöleni düzenliyorlar. Saat 17 : 00 ‘da başlayacak bu gösterilere katılabilirsiniz.

akut-kultur-sanat-kulubu-09

 50 ülkeden 400 genç İstanbul’da buluşturlar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Destek Hizmetleri Başkanlığı Gençlik ve Spor Müdürlüğü Gençlik Meclisi ve AIESEC ( Türkiye İktisadi ve Ticari İlimler Talebeleri Staj Komitesi ) İstanbul da birlikte düzenlediği,  “15.ANATOLİA KONGRESİ” Miniatürk’de gerçekleştirilen açılış töreni ile başladı.

İBB Gençlik bu çalışmasıyla kültürel alanda Türk kültürünü bu gençlere tanıtımını yaparken aynı zamanda İstanbul’u da gezdirdi. Her biri ülkelerine döndügü zaman birer elçi olacaklardır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments