Erken rezervasyon ilkbahar ayları “Mart – Nisan ve Mayıs” aylarında gerçekleştmektedir. Bazı turizm acentaları bu dönemi bir kaç gün uzatarak son günü uzatabildikleri kadar uzatırlar. Bizim için önemli olan olayın kurgusu ve bize ne kadar maddi kazanç sağlayacağıdır. Birde erken rezervasyonu nasıl değerlendireceğimizdir. Otellerin fiyatları sezon öncesi, sezon zamanı ve sezon sonrası olmak üzere 3 döneme ayrılır. Fakat bir borsa havasında olmasından dolayı sık sık otel fiyatlarıda değişmektedir. Bu dönemler arasında kuşkusuz en iyi fiyatta erken rezervasyon dönemlerinde verilir.

erken-rezervasyon

Oteller ve Erken Rezervasyon

Genel olarak adettindir diyerek bazı oteller erken rezervasyon fiyatlarını acentalara verirler. Otel ve Acenta arasındaki anlaşmada özel olarak erken rezervasyon anlaşmasıda yapılır. Oteller şu şu tarih arasında ki rezervasyonda acentanın kar oranlarını yüksek tutarlar ve acentalarda yaptıkları anlaşmaya göre indirim yapabilirler. Erken rezervasyon dönemi haricinde fiyatlarda normal anlaşma fiyatları geçerli olur.

Otel geçen sene doluluk oranına göre erken rezervasyonda acentaya kar oranını verir. Eğer otel kötü bir sezon geçirdiyse acenta kar oranı yüksektir ve acentanın daha çok pazarlamasını ister. Düşük fiyatla girdiği sezonda erken rezervasyon dönemini verimli geçiren otel, dönem içerisinde fiyatlarını 2 hatta 3 katına kadar çıkartabilir. Yani erken rezervasyonla gittiğiniz otele eğer erken rezervasyon yaptırmadan gidecek olsanız 2 katı para vermek zorunda kalacaktınuz.

Bakanlık Teşviki İle Erken Rezervasyon Fırsatları

Tatil Herkesin Hakkı diyerek Turizm Bakanlığının başlatmış olduğu bir kampanya vardır. Bu kampanya ile bakanlık erken rezervasyon indirimlerinden tüm yerli turistlerin yararlanmasını ister. Aynı tatile daha uygun fiyata göndermek amacında olan bakanlık bu alanda bankalar ve acentalarla devamlı çalışmalar içerisindedir. Erken rezervasyon döneminde bakanlık ile yapılan anlaşma nazarında bankalar tatilcilerin erken rezervasyon yaparak tatile gitmelerinde taksitleme bakımından aynı fiyatı 12 aya kadar bölebilmekteler.

Erken Rezervasyon Şenliği olarakta ikinci isim belirledikleri bu kampanyaları duyurabildikleri tüm basın yayın organları aracılığıyla duyururlar.

Acentalar ve Erken Rezervasyon

Acentalar en iyi rezervasyonları erken rezervasyon dönemlerinde alırlar ve bu dönemi en verimli şekilde geçirmeye çalışırlar. Acentalar arasında da fiyat konusunda önemli bir rekabet söz konusudur.  İndirimden, kampanyaya ve sunuma kadar herşeyiyle erken rezervasyon döneminin kazançlarını elde etmeye çalışırlar. Eski dinozor mantalite gazeteye reklam ver ve gazeteden müşteri bekle mantığı yok olmuştur. Olay daha da gelişmiş ve İnternet üzerinde büyük ve orta ölçekli acentalar arasında fiyat rekabeti başlamıştır.

Sizler uygun fiyat arayanlar arasında olduğunuzdan dolayı bu dönemdeki rekabeti yakından takip etmek zorundasınız. Fakat şunu unutmamak lazım ki her sene bir kaç acenta iflas bayrağını çekmekte ve insanları derin üzüntülere bırakmaktadır. 50 -100 lira eksik vermek adınada bu süreçte kaliteyi bir köşeye atmak kesinlikle söz konusu değildir.

Erken rezervasyon indirimleri düşünmeden yararlanılması gereken olgulardandır. Bu sizin için çok büyük maddi kazança sebebiyet verecektir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments