Son zamanlarda fotoğraf hobimi tatil.name.tr için tekrar hortlattım desem yeridir. İnternet üzerinden araştırma yaptıgım zaman göze hoş gelen fotoğraf bulmanın ne kadar zor oldugunu anladım. Eski bir Foto Kritik kullanıcı olmanın vermiş oldugu dez avantajda bu sanırım.

Foto Kritik (www.fotokritik.com) Türkiye’de ki en iyi fotoğraf sanatçılarının bulundugu web sitesidir. Takılan arkadaşlar zaten bilirler. Tatil.name.tr ‘ye de bu yüzden ilk yaptıgım şeyde fotoğraf konusunda yeterli bir arşiv oluşturabilmekti. Şu an için 30 civarı bölgeyi inceleyip o yöreler hakkında fotoğraflar ekledim.

Fakat ülkemizde fotoğraflarını eklemeye değer binlerce yer olduğunu biliyorum fakat sitemize ekleneyecegim yerin en az 200 olmasını istiyorum. Bu sebepten ötürü henüz arzuladıgımız yerin %20lik bir seviyesine dahi gelemedik. Bir çok kaynaktan gerçekten hoş ve ciddi anlamda resimlerini ekledigimiz yeri tanıtan resimler eklemeye çalışıyoruz. Bunda da başarılı oldugumuzu tahmin ediyorum ama maalesef bu işlemler gerçekten çok zahmetli oluyor ve ciddi bir zaman alıyor.

Fotoğraf kısımını birşekilde hallederiz diye düşünüyorum ama bu video albümü kısmı nasıl olur bilemiyorum. Şu an aklımda olan bir sistem kurarak engeliniz olsa dahi Youtube videolarını seyredebilmenize olanak sağlamaktır. Bu anlamda çalışmam konusunda fikir toplamaya çalışıyorum.

İnternet üzerinden araştırmalar yaptım. Resimler konusunda hala dinozor resimler olarak tabir edecegim. Yıllar önce düşük kalitede çekilmiş fotoğraflar yıgını ili dolu. Eski sitelerin eski fotoğrafları ile bezeli bir yapı mevcut. Fakat farkındayım ki blog yazarlarının sık sık eklemiş oldugu yeni makaleler ile arama motorlarıda kendilerini güncel tutmayı son dönemlerde aslında bir çok aramada başarıyor. Özellikle haber sitelerine vermiş oldugu doping ile alakasız aramalarda alakasız haberler karşımıza çıkıp duruyor.

200810 by zTransmissions.

Tatil’e gideceksin mutlusun arama motorlarına giriyorsun “Tatil” diye aratıyorsun karşına çıkan sonuçlar şu şekilde;

– Tatile giderken kaza 2 ölü
– Tatil dönüşü vahşet
– Tatil kana bulandı
– Haber sitesiyiz tatil ne ki
– Deli dolu çılgın tatil

Haberlerin bir kısmının tatil ile alakası yok olmadıgı gibi insan genel psikolojik yapısının tam zıttı bir yapıda. İleri dönemlerde google anlam bütünleştirici bir sistem geliştirirse güzel ve mutlu kelimelere belki üzücü haberleri sıralamazlar.

Velhasıl resim albümüz genişliyor ve buda bizleri çok mutlu ediyor. Eğer sizlerde elinizde bulundugunuz yer hakkında güzel ve özel bir fotoğraf deposuna sahipseniz bunları ziyaretçilerimiz ile paylaşmamız için bize gönderiniz.

Mail yolu ile iletişime geçerseniz çok güzel olur : admin@yeri.org
Telefon İle iletişim : +90 539 862 63 05

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments